Retencja wody w rolnictwie
Wraz ze zmianami klimatycznymi coraz częściej mamy do czynienia z występowaniem zjawisk ekstremalnych takich jak ulewy, burze, grad, powodzie, czy też susze związane z długimi okresami bezopadowymi. Wzrost temperatury powietrza powoduje zwiększenie parowania, a zatem ta sama ilość opadu przy jednoczesnym wzroście temperatury sprawia, że więcej wody oddawane jest do atmosfery w postaci pary wodnej, a tym samym zmniejsza ilość dostępnej wody chociażby dla roślin. Zjawiska te prowadzą do znaczących strat w plonach roślin uprawnych.
Aby zabezpieczyć pola uprawne, sady, plantacje w swoim gospodarstwie rolnym i zachować ciągłość w dostarczaniu niezbędnej ilości wody dla roślin, coraz częściej z racji zmieniającego się klimatu rolnicy decydują się na budowę bezodpływowych zbiorników retencyjnych. Budowa zbiornika retencyjnego pozwala zbierać deszczówkę, nie tylko spływającą z dachów domów lub budynków gospodarskich. Instalacja może być używana jako część kanalizacji i doprowadzana do spłuczek znajdujących się w domu lub oborze. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie oszczędności na wodzie pobieranej z przyłączy wodociągowych. Dodatkowo niektóre gospodarstwa rolne decydują się na budowę studni głębinowej, dzięki której uzupełniany jest niedobór wody w zbiorniku.
W związku z suszami występującymi w ostatnim czasie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej modyfikuje zapisy ustawy Prawo wodne i umożliwi budowę zbiorników retencyjnych do powierzchni 1000 m² jedynie na podstawie zgłoszenia do starostwa powiatowego. Taki zbiornik o powierzchni 1 ha można wykopać na płaskim terenie. Wymiary zbiornika muszą być przystosowane do rozmiarów geomembrany (czyli bariery uszczelniającej, najczęściej syntetycznej folii wykonanej z tworzywa termoplastycznego o bardzo niskiej przepuszczalności, co odróżnia zbiornik retencyjny od zwykłego stawu).
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi realizacjami zbiorników retencyjnych dla potrzeb rolnictwa, w których się specjalizujemy. Dodatkowo oferujemy profesjonalne rozwiązania monitoringowe w postaci stacji pogodowych, dzięki których poznają Państwo warunki meteorologiczne swojego gospodarstwa. Zapraszamy do kontaktu za pomocą formularza kontaktowego na stronie głównej.